Buzice

 

Kraj: Jihočeský 

Okres: Strakonice

GPS souřadnice: 49.4226228N, 13.9326097E

 

Buzice naleznete zde: https://mapy.cz/s/mozuzarono

 

Buzice, malebná jihočeská víska, která mne lákala návštěvou hradu. Že si v obci prohlédnu množství zemědělských usedlostí, to jsem při hledání v mapách nezjistila.

Prohlídku obce Buzice jsem začala u pomníku padlých v první světové válce. Odtud jsem pokračovala k opravené kapličce, u které je i dětské hřiště. Od kapličky jsem zamířila k baroknímu mostu na kraji obce. Cestou jsem minula několik opravených venkovských stavení. Některé velké, jiné menší, ale povětšinou v pěkném stavu vybízející alespoň k malému zastavení. Než jsem se nadála, stála jsem na barokním mostu s kapličkou na kraji obce.

Z mostu je krásný pohled na řeku Lomnici. Dokonce je tu i lavička k posezení. Na mostě jsem měla dojem, že se zastavil čas. Nevím, jak dlouho jsem si klid místa u šumění vody užívala, ale podobný klid se v obcích jen tak nezažije.

Od mostu jsem se vydala zpět k pomníku. Cestou jsem si prohlížela venkovská stavení na druhé straně silnice. Cesta mi opět rychle utekla a než jsme se nadála, byla jsem u pomníku. Odtud jsem se vydala dále za obec, k hradu Buzice.

Hrad Buzice byl přestavěn z původní středověké tvrze, o níž existují zmínky už z roku 1348. V 17. století došlo k další přestavbě, tentokrát v sýpku. Sýpka si zachovala vzhled středověkého hradu díky dochované věži.

Návštěvu hradu mohu vřele doporučit. Od silnice vás k hradu zavede zpevněná cesta, která vede po hrázi Buzického rybníku. U rybníku si můžete prohlédnout netypicky rybářský domek, nebo se můžete jen tak pokochat výhledem na přírodu v okolí rybníku. Na hrad je to od cesty opravdu jen kousek.

Na hrad je zákaz vstupu, ale veřejnosti je přístupný při různých akcích, nebo pro skupinky po předchozí domluvě. Zvenku si hrad můžete prohlédnout bez jakéhokoli omezení. Přes vstupní bránu pak můžete nahlédnout i na nádvoří hradu.