Čížová

 

Kraj: Jihočeský 

Okres: Písek

GPS souřadnice: 49.3567544N, 14.0930539E

 

Čížovou naleznete zde: https://mapy.cz/s/lahoruluto

 

Vesničku Čížová najdete pouhých 7 kilometrů od Písku. Pro turisty není obec moc známá, přitom má hodně co nabídnout.

V obci najdete zámek, který vznikl přestavbou kamenné patrové tvrze z 16. století postavené Mikulášem Deymem. Tvrz nechal na zámek přestavět Jan Deym mladší. Nyní je zámek ve vlastnictví obce, která jej postupně rekonstruuje. Ve zrekonstruované části zámku je i pivovar, který vaří pivo plzeňského typu.

Přímo v obci si můžete prohlédnout zajímavá stavení, kapličku, několik křížů, soch a pomníků. To však není vše, co obec Čížová nabízí.

Když se z obce vypravíte k místnímu hřbitovu, nejen, že pohodlně zaparkujete. U hřbitova můžete posedět na lavičce a kochat se výhledem do dály. Z místa je vidět nejen na blízký Písek. Je vidět i na Písecké lesy a Záhoří.

Na místním hřbitově si můžete prohlédnout gotický kostel sv. Jakuba z roku 1407, v jehož předsíni se nachází náhrobní kámen rytíře Ludvíka Loreckého a jeho dvou synů, kteří byli zavražděni poddanými v roce 1571. Na hřbitově rovněž uvidíte kapli svaté Barbory a zvonici.

Naproti místnímu hřbitovu stojí kaplanka, budova bývalého špitálu, která je kulturní památkou. Kaplanku nechala v letech 1762 – 1763 postavit Marie Ludmila Černínová. Budova je v současné době veřejnosti nepřístupná. U kaplanky si můžete také prohlédnout osmibokou dřevěnou studnu s rumpálem. Studna je bohužel uzamčena. Je tedy možné prohlédnout si jí pouze zvenku.

Když necháte hřbitov za zády a vydáte se podél kaplanky polní cestou po žluté turistické značce, dojdete na další vyhlídkové místo. Odtud si prohlédnete nedaleké Bočovice a okolní přírodu. I u této vyhlídky je připravena lavička se stolem k odpočinku. Najdete tu i studánku, ve které však v době naší návštěvy voda nebyla. 

Pevně věříme, že i vám se bude v Čížové líbit jako nám. Že i vy si užijete nezapomenutelné výhledy a klid, který obec nabízí, a na návštěvu Čížové budete ještě dlouho vzpomínat.