Kadov

Kadov, malá jihočeská víska s bohatou historií. Malebné jihočeské chaloupky zde nenajdete. Zato v obci najdete několik zajímavých historických památek.

První, co návštěvníka obce zaujme, je kostel sv. Václava, který je vidět již z dálky. Barokní kostel dal zbudovat Jan Fr. Kristian hrabě Sweerts Spork, pán ze Lnář, aby nahradil původní zchátralou svatyni. Kostel byl slavnostně vysvěcen 29. září 1765.

Milovníky historie určitě zaujme místní tvrz z poloviny 14. století stojící vedle kostele sv. Václava v samotném centru obce. Prvním majitelem původně dřevěné tvrze obehnané příkopem byl Racek ze Žihobec. Jedním z majitelům tvrze by mohl být i Přibík z Kadova, který měl dle pověsti svým výstřelem oslepit Jana Žižku při obléhání hradu Rabí.  V průběhu let byla tvrz přestavěna v renesančním slohu. Ve druhé polovině 20. století tvrz využívalo místní zemědělské družstvo.

Mezi kostelem o tvrzí najdete i památník obětem první světové války a turistický přístřešek.  Když se vydáte úzkou uličkou vedoucí mezi kostelem a tvrzí, dojdete k bývalému špitálu. Bývalý špitál má číslo popisné 38. Poznáte jej snadno. Nad vchodovými dveřmi je znak Linckerovský a de Arvayovský. Ve štítě mezi okénky pak můžete spatřit velké žluté srdce.

U špitálu byste si mohli myslet, že cesta dále nevede a pouze umožňuje vjezd na místní zahrady. Byla by však škoda nepokračovat dále. Nepůjdete dlouho a přímo před sebou spatříte novogotickou kapli. Kaple Nalezení sv. Kříže vysvěcená roku 1863 má vlastní hrobku, ve které je pochováno šest členů rodu Linckerů z Lutzenwicku.  Kaple určitě stojí za prohlídku. Dovnitř se nedostanete, ale i zvenku je na co se koukat.

Kadov není pouze o historii. I milovníci přírody si přijdou na své. Nádherná příroda kolem Kadova vydá na samostatný článek, neboť je opravdu hodně míst, kam vás ráda pozvu. I v Kadově samotném však trošku přírody naleznete.

Obcí Kadov prochází naučná stezka Okolím Kadovského viklanu. Ta vás zavede na samotný okraj obce k obecnímu úřadu. Od něj už je to jen pár kroků ke Kadovskému viklanu. Kadovský viklan není obyčejný viklan. Kámen z granodioritu o rozměrech 3,5 x 3,5 x 4,5 metru viklan řadí mezi největší viklany v České republice. Jako mnoho viklanů, i tento viklan byl ze svého místa shozen. Nahoru jej v roce 1983 vrátil se svými pomocníky pan Pavel Pavel, kterého proslavil jeho pokus s přesuny obrovských soch na Velikonočním ostrově.

Mne osobně se v Kadově moc líbilo. Samozřejmě jsem si prohlédla celou obec. Dokonce i z vyhlídkového místa nad obcí, které najdete na naučné stezce směrem k Malému čertovu náramku, jsem se podívala do dálky. Odtud je krásný výhled na vrchol Štědrý a přírodní park Pod Štědrým. Zde je možné se i na lavičku posadit a načerpat síly na další část výletu. Nebo se můžete jen tak podívat do dálky z místa, kde Kadov máte jako na dlani.