Kamenný kruh

 

Kraj: Jihočeský 

Okres: Strakonice

GPS souřadnice: 49.4750300N, 13.9376100E

 

Kamenný kruh naleznete zde: https://mapy.cz/s/pecafelomu

 

Zajímavých kamenů není nikdy dost. Stejně jako studánek. Nevím, jak to dělám, ale v posledních dnech místo studánek nacházím právě ty kameny. Dnes vám štěknu ne o jednom ani o dvou kamenech. Dnes to bude rovnou o kamenném kruhu v mé obci Černívsko.

Jen co jsem vyskočil z auta, byl jsem k nezastavení. K mému překvapení jsem se však nemohl rozeběhnout do širokého dalekého světa. Člobrdice zaparkovala na malém parkovišťátku. Přímo přede mnou byla silnička, po které občas nějaké to auto projede. Po pravé tlapce jsem zmerčil nádherný kostel a jen co jsem vykroutil kebuli, co nejvíce to šlo, zmerčil jsem vodičku. Co vodičku, zmerčil jsem super bájo rybník. Rybník tak velký, až mne očadla údivem přecházela.

Jen co jsem rybník zmerčil, dal jsem se do pohybu. K mému překvapení jsem po dvou krocích zjistil, že jsem na vodítku a musím jít tempem člobrdice. Jak se jí povedlo mne připnout, to je pro mne záhada. Vždyť jsem vůbec netušil, že se ke mne člobrdice s vodítkem blíží. Taková nepozornost. A to jsem si jen prohlížel kostelík.

Musím štěknout, že kostelík to byl parádní. Otevřený vstup vybízel k návštěvě. Jenže psíci do kostela nesmí, tak jsem stál na místě a prohlížel si jej z dálky. Co prohlížel, valil jsem očadla. Vždyť tak hezký a velký kostel nevídám denně. A tehdy se to asi stalo. Ve chvíli, kdy jsem si prohlížel kostel, se ke mne pomalu přiblížila člobrdice a připla si mne na vodítko.

Smířený s vodítkem jsem se vydal na hráz rybníku. Takový krásný rybník a já jsem tlapkal na hrázi a ještě na vodítku. Elánu jsem v tu chvíli moc neměl, ale když člobrdice okoukla okolí a zjistila, že jsme spolu široko daleko sami, odepla mne a já si mohl svištět po svém.

To se ví, jen co cvakla karabina, kopnul jsem do vrtule a svištěl s větrem o závod. V mžiku jsem byl u výpustě, kde jsem se otočil, a svištěl jsem zpátky k člobrdici. Jen co jsem se k člobrdici dosvištěl, vyrazil jsem kupředu. Netrvalo dlouho a dosvištěl jsem k lavičce. Krásné dřevěné lavičce, kterou člobrdové dali do míst, odkud je parádní výhled na rybník.

Normálně bych si u lavičky odpočinul, ale tady tlapky zůstaly v klidu jen velmi krátkou chvíli. Jen co ke mne došla člobrdice, daly se tlapky opět do pohybu a nesly mne kupředu, s větrem o závod. Ušadla mi plápolala ve větru, chvost se vrtěl radostí a celé mé já bylo ve svém živlu. Poletoval jsem po hrázi rybníku. Chvilku jsem svištěl kupředu, chvilku zpátky k člobrdici. Až na konec cesty jsem dosvištěl a už už jsem pokládal tlapku na mostek, když se celé mé já zastavilo.

Stál jsem na místě s pocitem, jako bych něco minul. Ale co, to mi bylo záhadou. Rybník jsem měl v merku, člobrdici za chvostem. Jen ten pocit mne neopouštěl.

Za zvědavostí mne vlastní, jsem se pořádně rozhlédl po okolí. K mému překvapení jsem zmerčil sotva znatelnou pěšinku z pořádného srázu. A na pěšince jen několik málo kamenů, které vypadaly jako schody. Jen co jsem pěšinku zmerčil, tlapky se daly do pohybu a pomalu a rozvážně mne nesly z prudkého kopce. Proč a kam, to jsem neměl tušení. Ale mé já vědělo, že mne tlapky nesou tam, kam mají. A také vědělo, že tlapky se nikdy nenamáhají zbytečně.

Než jsem se nadál, stál jsem na zelené louce. Přede mnou rostla malá vrba, u které seděl malinký mužík. Mužík malý vzrůstem, ale bříško, to měl pořádné. Jen co jsem si mužíka pořádně prohlédnul, poznal jsem ho. Byl to malý Buddha. Kdysi dávno jsem byl u něj na návštěvě. Ale tehdy byl mnohem větší.

Jen co jsem svého dávného kámoše poznal, vyskočil jsem radostí. Udělal jsem několik málo kroků a najednou jsem stál uprostřed kamenného kruhu. Až tady se mé tlapky spokojeně zastavily.

Kolik kamenů kruh tvoří, to si nepamatuji. Co si však moc dobře pamatuji je ten klid, který jsem v kruhu cítil. Čas jako by se zastavil. Člobrdice chodila kolem Buddhy, fotila si mne i okolí. Ale čas v kruhu, ve kterém jsem byl, stál.

Podobný pocit jsem ještě nikdy nezažil. Pocit naprostého klidu, pocit neohrožení. Stál jsem uprostřed kruhu a vůbec jsem se nebál, že by mi člobrdice odešla. Neměl jsem obavy, že by objevila něco dříve než já. Věděl jsem, že vše je tak, jak být má.

 

Kamenný kruh, Černívsko. Kamenný kruh najdete v obci Černívsko, jen několik málo metrů od hráze rybníku Černívský. Ke kruhu vede prudká úzká pěšinka.