Pole

 

Kraj: Jihočeský 

Okres: Strakonice

GPS souřadnice: 49.4157497N, 13.7797647E

 

Pole naleznete zde: https://mapy.cz/s/negajuhagu

 

Tentokrát bych vás ráda zavedla do obce Pole, kterou najdete nedaleko obce Kadov. Samotná obec mne zaujala svou kapličkou, kolem které jsem projížděla, než jsem dojela do Kadova. Rozhodla jsem se proto pro malé zastavení v této obci a byla mile překvapena.

Na návsi obce jsem si mohla prohlédnout krásnou zrekonstruovanou kapličku, k níž se mi nepodařilo dohledat bližší informace. Nad kapličkou jsem si prohlédla chaloupky a vydala se k rybníku Sázka. Cestou k rybníku jsem si prohlížela místní tvrz, podle jiných zdrojů zámeček, ze 17. století. Tvrz nechal postavit Jan Horčic z Prostého jako vdovské sídlo své manželky Kateřiny. Tvrz sloužila až do roku 1682, kdy se ves stala součástí panství Lnáře.

Na samotném břehu rybníku Sázka jsem objevila domek s číslem popisným 2. Podle čísla popisného se dá soudit, že se jedná o jeden z nejstarších domků v obci. Domek je krásně a citlivě opraven a při jeho prohlížení se člověk ocitne o několik století zpět.

Nebyl to jen domek s číslem popisným 2, co mne na první pohled v obci Pole zaujalo. U hlavní silnice mne zaujal i domek s bílou vápennou fasádou s obrázky a nápisem U báby Skučivky. Co se za tímto označením skrývá, je mi dodnes záhadou. Ovšem domek jako takový nelze minout. Určitě si jej všimnete i vy. Stojí na hlavní silnici procházející celou obcí.

Hned vedle domku báby Skučivky najdete hospodu Na statku. Zda je otevřena i v dnešních dnech netuším, ale otevřená vrata k návštěvě sváděla. I díky nim jsem si mohla prohlédnout staré hospodářské nástroje, kterých je u hospody několik vystaveno.

Nakonec jsem se vydala k výklenkové kapličce sv. Jana Nepomuckého na hlavní silnici spojující Kadov a obec Pole. Tuto výklenkovou kapličku určitě neminete. Stojí u silnice pod vysokým stromem a vybízí k malému zastavení. Moc aut po silnici neprojede, takže zastavení nic nebrání.

Můj první dojem z obce, ve které se mi moc líbilo, trošku kazí pouze fakt, že jsem nedohledala bližší informace k místům, která se mne na první pohled zaujala. Třeba jednou budu mít štěstí, nebo mi poradíte vy. Každopádně malebná víska Pole stojí za návštěvu. Není mnoho obcí, u kterých byste našli malebnou chaloupku jako tu místní s číslem popisným 2 nebo chaloupku podobnou chaloupce báby Skučivky. A ten klid v obci, o tom vám asi ani psát nemusím.