Sedlice

 

Kraj: Jihočeský 

Okres: Strakonice

GPS souřadnice: 49.3771508N, 13.9389542E

 

Sedlice naleznete zde: https://mapy.cz/s/huzofakave

 

Sedlice, malebné městečko najdete mezi Blatnou a okresním městem Písek. Městečko se proslavilo hlavně díky krajkářství. Místní krajkářky tu vyráběly krajky již v 15. století. V roce 1954 dokonce vyrobily čtyři velké stóry na výzdobu prezidentského a vládního salonku Národního divadla. Sedlické krajky si můžete prohlédnout v obchůdku na náměstí. Obchůdek je specializovaný právě na sedlickou krajku. V obchůdku si můžete jak koupit materiál a pomůcky na ruční výrobu krajky, tak si můžete místní krajky prohlédnout.

Sedlice však nejsou pouze městem krajek. Sedlice je městečko s bohatou historií, která na vás dýchne na každém kroku. Na náměstí uvidíte nejen pomník vystavěný na vzpomínku obětem okupace. Na náměstí jsou i sochy, kříž a zrekonstruované historické budovy. Na místním hřbitově pak můžete obdivovat nádherný kostel sv. Jakuba Většího, postavený Antonínem Jermářem v letech 1747 – 1752. Od kostela si můžete užít i vyhlídku do okolní přírody.

Cestou ke kostelu projdete kolem historického domu U lvice, venkovské usedlosti postavené pravděpodobně ve druhé polovině 19. století. Dům s cenným průčelím s atikovým patrovým štítem se štuky a bránou s atikovými štítky je zapsán v památkovém katalogu.

V městečku si také můžete prohlédnout Šternberský honosný dům. Šternberský honosný dům pochází pravděpodobně z druhé poloviny 16. století a v 17. století prošel další úpravou exteriéru. I Šternberský honosný dům s dochovanými sgrafitovými psaníčky, se znaky a s festony najdete v památkovém katalogu.

Při procházce malebným městečkem si můžete prohlédnout i další historické stavby. V městečku potkáte ještě několik dalších zajímavých budov, soch a pomníků. Můžete se také vypravit kousek za Sedlice a užít si místní přírodu a vyhlídku. Je jen na vás, kolik času návštěvě městečka a jeho okolí věnujete. Městečko a místní příroda vás určitě mile překvapí.