Tchořovice

 

Kraj: Jihočeský 

Okres: Strakonice

GPS souřadnice: 49.4370400N, 13.8098797E

 

Tchořovice  naleznete zde: https://mapy.cz/s/donorakeme

 

Ještě nedávno jsem si myslela, že mne obec Tchořovice nepřekvapí. Myslela jsem si, jak moc dobře tuto obec znám. K mému překvapení jsem zjistila, že Tchořovice nejsou pouze o své dominantě, kapli sv. Václava a venkovským stavením na návsi. Obec Tchořovice je rozlehlá a nabízí mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát.

Jak jsem již v úvodu naznačila, první co vás v obci zaujme, je určitě kaple sv. Václava. Přes den si ji můžeme prohlédnout v celé její kráse, v noci či po setmění v záři reflektorů, která kapli ohromně sluší. Ať tak či onak, kaple z roku 1878 vás zaujme v jakoukoli denní či noční hodinu.

Od kaple sv. Václava na návsi jsem se vydala ke křížku u kolejí. Odtud jsem šla mezi starými domky k místní tvrzi. Gotická tvrz byla postavena ve 14. století. V polovině 16. století byla renesančně přestavěna a vyzdobena sgrafity, aby později byla upravena na barokní sýpku. V současné době objekt chátrá. Tvrz stojí u potoka, který vytéká z Hořejšího rybníku a napájí rybník Dolejší.

Tvrz jsem nechala za zády a pokračovala dále po hrázi Hořejšího rybníku. Po levé ruce jsem měla sádky, po pravé ruce nádherný rybník. Kolem rybníku je přírodní rezervace Hořejší rybník. Hořejší rybník je ornitologickou lokalitou, kde bylo napočítáno na 78 druhů ptactva. V rákosinách na břehu hnízdí například chřástal vodní, moták pochop, v lesním porotu pak slavík obecný, cvrčilka říční, volavka popelavá, holub doupňák, žluna zelená, lejsek bělokrký. Okolní les tvoří doubravy a olšiny s převažujícím dubem letním doplněným dalšími listnáči a s bohatým porostem bylin.

Po hrázi rybníku jsem došla zpět do obce. Prošla jsem úzkou silničkou a vyšla u památníků. Památník, který stojí blíže hlavní silnici, byl postaven jako vzpomínka padlým hrdinům za svobodu. Památník blíže uličce, kterou jsem na místo přišla, odkazuje na místo, kde do povodní roku 2002 stála čtyři stavení.

Pomníky jsem nechala za sebou a přešla hlavní silnici, abych si prohlédla zrekonstruovaná venkovská stavení. Na zeleném stavení s číslem popisným 19 mne zaujala soška Panny Marie mezi okny ve štítu domku. Na bílém stavení s modrým lemováním s číslem popisným 51 pak soška sovy, které z výšky shlíží na lidi, co kolem domu prochází.

Odtud jsem se vydala přes most a vrátila se zpět na náves, kde jsem si mohla prohlédnout kašnu, kterou obklopují lavičky vybízející k odpočinku. Za kašnou jsem si prohlédla další hezky zrekonstruovaná venkovská stavení. Nakonec jsem se ještě jednou zastavila u kaple sv. Václava. Nad hlavou mi svítilo sluníčko a bojovalo se sněhovými mraky. Tento úkaz ještě více podtrhl krásu dominanty Tchořovic, malé vísky, kterou většina z nás rychle projede, aniž by jí věnovala sebemenší pozornost. A to je škoda, ale to vidím až nyní, když jsem si udělala chvilku, abych se v obci zastavila a v klidu si jí prohlédla.