Varvažov

 

Kraj: Jihočeský 

Okres: Písek

GPS souřadnice: 49.4389033N, 14.1425917E

 

Varvažov naleznete zde: https://mapy.cz/s/cevafobagu

 

Malebná víska Varvažov se nachází v hlubokých lesích Táborské pahorkatiny nedaleko Zvíkovského podhradí.  Nejsou to jen okolní lesy a hrad Zvíkov, které lákají turisty k návštěvě obce. Obec sama o sobě disponuje několika zajímavými turistickými místy.

Jedním z hlavních turistických cílů je vesnická památková zóna, která byla vyhlášena roku 1995. Hlavním znakem vesnické památkové zóny jsou stavení klasicistního stylu.

V centru obce si můžete prohlédnout dominantu obce, kostel sv. Kateřiny, jehož ranně gotické kněžiště je nejstarší památkou v obci. Klenba presbyteria pochází z druhé poloviny 13. století. Kostelní loď vznikla barokní přestavbou v roce 1718. Netypický kostel na návsi vás zaujme na první pohled.

Vedle kostela sv. Kateřiny stojí zámek Varvažov. Barokní zámek byl postaven v 18. století hrabětem Emanuelem Václavem Krakovským z Kolovrat a sloužil jako letní sídlo Johanitů ze Strakonic. V letech 1847 – 1948 vlastnili zámek Schwarzenbergové, kteří v prostorách zámku zřídili školu. Nyní je celý areál zámku veřejnosti nepřístupný a čeká na své využití.

O kousek dále, v části obce Varvažov zvané U Mostu, si můžete prohlédnout historický kamenný most ze 17. století, který spojuje břehy říčky Skalice. Součástí mostu je výklenková kaplička zasvěcená sv. Janu Nepomuckému, která stojí za malé zastavení. Vedle mostu je i malý parčík s lavičkou, kde se můžete posadit, odpočinout a užít si klidu a krásy místa.

Malebnou vísku Varvažov si určitě užijete. Je sice malá, ale zato plná zajímavých zastavení. Jelikož vískou neproudí davy turistů, je nejen neokoukaná, ale je v ní i klid, který určitě každý turista ocení.