Záhoří

 

Kraj: Jihočeský 

Okres: Písek

GPS souřadnice: 49.3497047N, 14.2137958E

 

Záhoří naleznete zde: https://mapy.cz/s/numohaselo

 

Záhoří je obec na hlavním tahu mezi Pískem a Táborem. Dominantou obce Záhoří je farní kostel sv. Michala, který byl vystavěn v 17. století. Původně stála na místě kaple, která byla v roce 1352 obehnána hradbou a přestavěna na kostel. Tento kostel však byl v době husitských válek zbořen a po své obnově byl znovu pobořen, tentokrát za třicetileté války. V roce 1639 kostel obnovil Vilém ze Švamberka. Po požáru v roce 1689 byl kostel přestavěn s použitím původního gotického zdiva. Kostel svatého Michala je zapsán v seznamu kulturních památek České republiky.

Ke kostelu sv. Michala patří i zvonice a hřbitov. Při procházce hřbitovem uvidíte kostel sv. Michala v celé jeho kráse. První, co po projití vstupní branou na hřbitov spatříte, je socha Panny Marie. Můžete navštívit i kněžskou hrobku, která na kostel přímo navazuje.

Záhoří však není pouze o místním kostelu. V Záhoří si můžete prohlédnout i pomníky, sochy, nespočet křížů a kapličku. Za Záhořím se můžete pokochat vyhlídkou do dáli. Nedaleko Záhoří je mnoho dalších zajímavých zastavení, v jejichž stínu obec sama zůstává. Když se vydáte od kostela sv. Michala do Dolního Záhoří, můžete si prohlédnout kapličku zasvěcenou sv. Janu Nepomuckému. Mimo zmíněné kaple vás Dolní Záhoří mile překvapí i venkovskými stavení a klidem, který Záhoří u kostela sv. Michala postrádá.

Obec Záhoří vás ráda přivítá. Když se vydáte do jejích odlehlých koutů, budete mile překvapeni. Z původního ruchu se dostanete do naprostého klidu, kde je vzácností někoho potkat. Výlet do Záhoří mohu pouze doporučit.